Kvassay-szivattyútelep megvalósítása és a Kvassay vízerőtelep energetikai és gépészeti rekonstrukciója és fejlesztése

A projekt bemutatása:

Az elmúlt évek rekord alacsony szintű vízállásai a Dunán rámutattak arra a problémára, hogy a Ráckevei (Soroksári)-Duna északi vízpótlásának fizikai korlátai vannak. A Kvassay vízlépcsőbe 1963-ban beépített korabeli reverzibilis szivattyú-turbina gépegységek üzembiztonsága elégtelen. A rekord alacsony dunai vízállás miatt tapasztalt vízszintkülönbségek hatására a gépegységek kavitáltak, a szivattyúüzem során a vizet légbeszívás miatt elengedték.

Mivel a klímaváltozással párhuzamosan, a már most kimutatható trendszerűen csökkenő vízállások, éves előfordulási gyakoriságában pedig növekvő számú kisvizes vízállású napok száma miatt elengedhetetlen egy új szivattyútelep építése a Kvassay Vízlépcső mellé. A térségben jelen lévő különféle kormányzati fejlesztések, a tisztított szennyvizek elkevertetése, a folyamatosan növekvő térségi öntözővíz igények, az üdülés, rekreáció és horgászat miatt is az üzemvízszintet állandó mértéken kell tartani az év minden napján.

A Duna-ág felső szakaszán a Sajó Elemér többfunkciójú vízleeresztő műtárggyal (Tass) sem tudnak állandó üzemvízszintet biztosítani, hiszen a délen beemelt tápvíz egyrészt a Kiskunsági-főcsatornába áramlik, másrészt a Duna-ág hosszán mérhető vízfelszín eséskülönbséget csak egy északi vízpótló műtárggyal lehet fenntartani.

 

A projekt fejlesztési céljai:

 - A Kvassay Vízlépcső (vízierőtelep) 2. gépegységének elmaradt nagyrevíziója;

 - Energiaellátási, villamos vezérlési, irányítástechnikai, biztonságtechnikai rendszer kiépítése;

 - Darupályák, betétgerendatároló felújítása;

 - A folyószakasz áramlási viszonyainak javítása a tápvíz bevezetésének megnövelésével évi átlagos 35 m3/sec-ra, ami 20-30%-os bővülést jelent.

 

A projekt adatai:

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2021-00030

A szerződött támogatás összege: 13 203 431 364 Ft

Támogatás mértéke:  100%

A projekt kezdete: 2020. 02. 18.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023. 11. 30.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

 

A projektről további információ a http://kvassay.szivattyutelep.ovf.hu/index.html oldalon olvasható.

Szentendre Regionális Déli Vízbázis megóvásához szükséges kármentesítés

A projekt bemutatása:

A Szentendre Regionális Déli Vízbázis biztonságát megalapozó diagnosztikai vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy a szentendrei Dózsa György volt szovjet laktanya térségében klórozott szénhidrogénnel szennyezett a talajvíz, mely a Régi Déli Vízbázis kútjaiban határértéket meghaladó koncentrációban volt jelen, ezért azokat 1999-ben leállítottak. A szennyeződéssel érintett terület nagysága – a 2018. évi feltárások alapján készített lehatárolás szerint – 328 006 m2, azaz több mint 32 hektár.

A terület két részre osztható, Szentendre város déli részén a Dera-pataktól délre eső volt szovjet laktanya területére és a Dera-pataktól északra eső iparterületre. A Dózsa György úti volt szovjet katonai laktanya a szovjet csapatok kivonulása óta romló állapottal jellemezhető, jelenlegi hasznosítására a szabadidős tevékenység jellemző. A szennyezéssel érintett ipari terület Szentendre város déli részén található, a területen évtizedek óta ipari tevékenység folyik. A szennyezett területtől DK-i irányban helyezkedik el Regionális Déli Vízbázis.

A Szentendre Regionális Déli Vízbázis termelő kútjai a Szentendrei-Duna-ág jobbpartján, az 5+000 – 7+000 fkm. szelvények közötti partszakaszon, a Duna által lerakott, jó vízadó képességű, pleisztocén korú kavicsos homokrétegeire szűrőzve létesültek, melyek felszínközeli helyzetükből adódóan érzékenyek a felszíni szennyezésekre. A vízbázis környezeti állapotát a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. 74 db monitoring kútból álló felszín alatti és 6 ellenőrzési pontból álló felszíni megfigyelő rendszerrel kíséri figyelemmel. A szennyezett terület egy része a vízbázis hidrogeológiai „A” védőövezetén belül helyezkedik el.

 

A projekt fejlesztési céljai:

A projekt célkitűzése a területen a Felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet alapján meghatározott környezeti kockázatot jelentő talajvíz szennyeződés felszámolása, a kármentesítés hatékonyságának megfigyelésére alkalmas monitoring rendszer kiépítése és működtetése.

A projektgazda a célkitűzést az alábbi részcélok teljesítésével kívánja elérni:

 - A „D” kármentesítési célállapot határértékeket meghaladó szennyeződésű talajvíz helyi ártalmatlanítása oly módon, hogy a felszín alatti közegben a VOCl szennyeződés természetes lebomlását figyelembe véve, a bomlási sor valamennyi tagjára vonatkozóan hosszú távon is biztosított legyen „D” kármentesítési célállapot határértékek betartása.

 - Szentendre Regionális Déli Vízbázis megóvása, 120 ezer ember ivóvízellátásának biztosítása.

 

A projekt adatai:

A projekt azonosítószáma: KEHOP-3.3.0-15-2021-00010

A szerződött támogatás összege: 5 500 000 000 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt megvalósításának kezdete: 2020. 10. 30.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023. 11. 30.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

 

A projektről további információ a http://szentendre.karmentesites.ovf.hu/index.html# oldalon olvasható.

Barát-patak torkolat és környezetének fejlesztése

A projekt bemutatása:

A Budakalászi és a Csillaghegyi öblözet, mint a Duna öblözetei, egymástól elválaszthatatlan egységet alkotnak, melynek szerves része a két öblözetet elválasztó Barát-patak is. A patakon a dunai árvíz visszaáramlásának megakadályozására a jelenlegi töltés fejlesztése, visszatöltésezése helyett árvízvédelmi torkolati műtárgy – árvízkapu – épül.

Az árvízkapu alapvető feladata a Duna emelkedő vízszintje esetén a biztonságos árvízi zárás, a Duna vizének kizárása a patak medréből, a patak váratlan nagy csapadékhozama levezetésének biztosítása, valamint ezen együttes hatások kezelése. A műtárgy lezárása esetén a háttérterületekről érkező csapadékvizet a növekedő vízhozammal szinkronban át lehet majd emelni a Dunába.

A műtárgyat a Barát-patak meglévő medrében alakítják ki. Ezen 4 méter széles üzemi híd vezet keresztül. Az árvízkapu helyszíne a meglévő árvízvédelmi védvonal iránytöréséhez illeszkedik. Így a Duna védvonala észak felől a Gát utca mentén fut, az épülő műtárgyon át keresztezi a patakot, majd a patak torkolatánál a jobb parton éri el a pünkösdfürdői védmű nyomvonalát.

Az árvízkaput MÁSZ (mértékadó árvízszint) +1,50 m szinten építik meg.

A torkolati műtárgy egy kettős elzárású, iker átemelőjű műtárgy az árvízkapu két oldalán, melynek mindkét oldala képes a nagyjából 8 m3/sec mértékadó vízmennyiség átemelésére.

 

A projekt céljai:

 - Kétnyílású árvízvédelmi torkolati műtárgy építése a Barát-patakon;

 - Torkolati műtárggyal egybeépített szivattyútelepek. Nyílásonként 2+4 beépített szivattyúval és három tartalék szivattyúhellyel;

 - Üzemi híd a Barát-patak 0+187 km szelvényében;

 - Automata uszadékfogó gerebek elhelyezése a patak felvízi oldalán;

 - A patak felvízén egy lapvízmérce, a patak alvízi oldalán egy távjelzős vízmérce kiépítése.

A beruházás alapvető célja az árvízi biztonság növelése, illetve az árvízi kockázatok csökkentése, valamint megfelelő biztonságú árvízvédelmi rendszer kiépítése. A fejlesztés megteremti az összhangot az Árvízi Kockázati Térképezés és Stratégiai Kockázatkezelési Terv, a Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv aktualizálása és a Nagyvízi Mederkezelési Terv elveivel.

 

A projekt adatai:

A projekt azonosító száma: KEHOP-6.4.1-22-2023-00001

A szerződött támogatás összege: 3 100 000 000 Ft

Támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt kezdete: 2021. 04. 01.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023. 04. 28.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

 

További információ: http://arvizkapu.barat-patak.ovf.hu/

Árvízvédelmi védvonalak mértékadó árvízszintre történő kiépítése a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság működési területén

A projekt bemutatása:

A projekt általános célja a Tisza-völgy árvízi biztonságának javítása. Ennek keretében olyan árvízvédelmi rendszert alakítanak ki a Zagyva folyó mentén, mely megfelel az I. rendű árvízvédelmi védvonalak jogszabályban meghatározott - MÁSZ (mértékadó árvízszint) + magassági biztonság - előírásainak. A projekt megvalósulásával nő az érintett területeken az árvízi biztonság, ezáltal az árvízi kockázat csökken.

A fejlesztés műszaki szükségességét a 74/2014. (XII. 23.) BM rendeletben meghatározott mértékadó árvízszint, valamint a folyók árvízvédelmi fővédvonalainak magassági biztonsága, pontosabban a védvonal jelenlegi magasságának hiánya indokolja.

 

A projekt fejlesztési céljai:

 - Töltésfejlesztés a Zagyva bal part 19+227 - 20+681 tkm közötti szakaszon;

 - Töltésfejlesztés a Zagyva bal part 29+255 - 30+565 tkm között szakaszon;

 - Töltésfejlesztés a Zagyva jobb part 20+500 - 21+259 tkm között szakaszon;

 - Apci vízhozam mérő műtárgy kiépítése;

 - Lőrinci és Herédi zsilipek átépítése;

 - Lőrinci és Hatvan-alsói gátőrtelep felújítása.

 - Apci gátőrház építése.

 

A projekt adatai:

A projekt azonosítószáma: KEHOP-1.4.0-15-2015-00009

A szerződött támogatás összege: 1 918 084 643 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt kezdete: 2016. 09. 01.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023. 06. 30.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

 

További információ: http://vedvonalzagyva.ovf.hu

 

RSD zsilipelés

Események

Igazgatósági fotópályázat (2023. április)

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság dolgozói körében meghirdetett fotópályázatra 2023. április hónapban összesen 18 db érvényes pályamű érkezett. A KDVVIZIG saját területén készült képek közül az alábbiak kapták a legjobb értékelést:

1. Farkasné Tanczikó Henrietta: Szurdok-patak 1., Szurdokpüspöki (2023. április)

2. Kovács Zoltánné Király Erzsébet: Felszállás, I. Árapasztó, Apaj-Szúnyogpuszta (2023. április)

3. Farkasné Tanczikó Henrietta: Szurdok-patak 3., Szurdokpüspöki (2023. április)

A beküldött képek a galériában megtekinthetők.

16

Igazgatósági fotópályázat (2023. március)

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság dolgozói körében meghirdetett fotópályázatra 2023. március hónapban összesen 16 db érvényes pályamű érkezett. A KDVVIZIG saját területén készült képek közül az alábbiak kapták a legjobb értékelést:

1. Németh Gábor: Csatorna a felhők alatt, XXX. csatorna, Ürbő (2023. február)

2. Peigelbeck Judit: Maconka 2., Bátonyterenye (2023. március)

3. Lazur Ferenc: Hullámtörés a XXXI. csatorna felett, Apaj (2023. február)

A beküldött képek a galériában megtekinthetők.

2

Igazgatósági fotópályázat (2023. február)

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság dolgozói körében meghirdetett fotópályázatra 2023. február hónapban összesen 16 db érvényes pályamű érkezett. A KDVVIZIG saját területén készült képek közül az alábbiak kapták a legjobb értékelést:

1. Farkasné Tanczikó Henrietta: Kövicses-patak 2., Mátrakeresztes (2023. február)

2. Farkasné Tanczikó Henrietta: Nagy-Hársas, Jobbágyi (2023. január)

3. Varga Balázs: Víztükör, Dunavecse (2023. február)

A beküldött képek a galériában megtekinthetők.

15


Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

Központi telefon: +36 1 477 35 00